شنبه , ۹ مرداد ۱۳۹۵
اخبار جدید
نیروگاههای برق آبی

نیروگاههای برق آبی

حتما شما سدها را دیده اید و یا حد اقل در مورد نیروگاههایی که در سدها مورد استفاده قرار میگرند چیزهایی شنیده اید . آیا میدانید این نیروگاهها ( که به نیروگاههای برق آبی ) معروف هستند ، چگونه کار میکنند ؟ به نظر شما ، ایده اولیه این نیروگاهها چگونه بوده است ؟

pe-jk-ri-237

در این مقاله قصد داریم که در مورد این نیروگاهها و تاریخچه آنها مطالبی را برایتان بنویسیم . امید است که مورد توجه قرار گیرد .

اساس کار نیروگاههای برق آبی تبدیل انرژی پتانسیل گرانشی به انرژی جنبشی میباشد .

میدانیم که آب جمع شده در پشت سدها دارای انرژی پتانسیل میباشد ( یعنی مقداری انرژی درون آنها ذخیره شده است ) . وقتی آب از پشت سد ، از طریق دریچه ها وارد رودخانه میشود ، انرژی پتانسیل گرانشی به انرژی جنبشی تبدیل میگردد . همچنین به علت اختلاف سطح ، دارای فشار زیادی است و این فشار زیاد میتواند یک توربین را به حرکت در آورد . این توربین نیز به نوبه خود یک ژنراتور را به حرکت در می آورد . بر اثر حرکت دورانی ژنراتور ، انرژی مکانیکی نیز به انرژی الکتریکی تبدیل شده و برق تولید میگردد . سپس این برق وارد شبکه سراسری شده و مورد استفاده بخش صنعت ، کشاورزی ، خانگی و … میگردد .

Untitled

جالب است بدانید که مصرف اولیه انرژی آب اصلا برای تولید برق نبود . بلکه در ابتدا از این انرژی برای چرخاندن چرخ آسیابهای آبی و بعدها در صنعت برای به راه انداختن چکشهای بسیار بزرگ و … استفاده میشده است .

اساس کار آسیابهای آبی بدین شکل بوده است که آب در حال حرکت ، یک چرخ را میگردانده است . چرخش این چرخ نیز به نوبه خود باعث چرخش سنگ آسیاب و در نهایت آرد شدن گندمها میشده است . برای به حرکت در آمدن چرخ آسیاب ممکن است که جوی آبی از کنار آسیاب عبور کند . در هنگام عبور چرخ آسیاب را میگردادن است . در مواقعی هم که ارتفاع آب بیشتر بوده است ، آب از بالا بر روی چرخ ریخته و چرخ را به حرکت در می آورد .

pe-jj-ri-egs-004

اولین نیروگاه آبی (برای تولید برق) در سال ١٨٨٢ ساخته شد و انرژی برق حاصل از آن برای روشنایی خیابان‌های شهر کوچکی کافی بود.

مزایا و استفاده از نیروگاههای برق آبی

این نیروگاهها وقتی راه اندازی شوند ، پس از راه اندازی برای ادامه کار به نفر ات زیادی ندارد و مقرون به صرفه هستند .

hydro25این نیروگاهها در مقابل نیروگاههای گازی و … آلودگی بسیار کمتر دارند و به همین دلیل به محیط زیست آسیب چندانی نمیزنند ( اصطلاحا سبز هستند ) .

نیروگاههای آبی از نیروی آب استفاده میکنند که جزء انرژیهای تجدید پذیر هستند.

نیروگاه‌های آبی انرژی مجانی در اختیار ما می‌گذارند. روی یک رودخانه به تعداد زیاد می‌توان سد بنا نمود. نیروگاه‌های آبی هیچ آلودگی یا اثر گلخانه‌ای ندارند.

معایب نیروگاههای برق آبی

راه اندازی و ساخت این نیروگاههای پر هزینه بوده و تامین هزینه های آن به راحتی امکان پذیر نیست .

pe-jj-ri-mot-212

نیروگاههای آبی باعث میشوند تا محیط زیست جانداران دچار تغییر گردد و ممکن است زمینهای زیاد به زیر آب روند.

اگر به دلایلی سد تخریب گردد ، سیل عظیمی به راه می افتد که میتواند خرابیهای زیادی ر ا به بار آورد .

 

 

درباره mahmoodi

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

*

برو بالا