دوشنبه , ۴ مرداد ۱۳۹۵
اخبار جدید

قنات چیست ؟

قنات یکی از شاهکارهای ایرانی است که باعث گردید انسانها بتوانند به کویرهای ایران حیات ببخشند. ایران در منطقه خشک و بیابانی قرار داره به همین دلیل تهیه آب برای ایرانیان خیلی مشکل بوده است و به همین دلیل قنات را برای تهیه آب ابداع کردند .

طبق اسناد قنات ( کاریز ) از حدود ۳۸۰۰ سال قبل توسط ایرانیان ابداع گردید و پس از آن از ایران به دیگر کشورها رفت .

در ابتدا قناتها برای آبیاری ابداع نشده اند بلکه تکنیکی بوده برای استخراج معادن بوده است . در این معادن برای خارح کردن آبهای اضافی از راه معادن ، آبها را با کمک چاههایی خارج میکرده اند . اما آرام آرام این روش را برای آبیاری و انتقال آب هم استفاده کرده اند .

ساختمان قنات

قنات از تعدادی میله ( چاه ) تشکیل شده است که این میله ها توسط کانالی ( کوره ) به هم متصل شده اند که این کوره به دهانه ( هرنج ) ختم میگردد . این چاهها در هنگام علاوه بر خروج مواد حفاری و لای روبی ، کار تهویه و تعویض هوا را هم در قنات انجام میدهند .

قنات چگونه حفر میگردد ؟

برای حفر قنات ، از مظهر قنات ( دهانه ، جایی که آب از قنات خارج میگردد ) شروع کرده و در انتها ، به مادر چاه میرسند . به این معنی که ابتدا مظهر قنات را حفر میکنند و میله های اولیه که خشک هستند ( قسمت خشک کار قنات ) حفر شده و بعد به قسمتهای آبدار قنات ( قسمتهای آبده ) انتقال پیدا میکنند .

طولانی ترین قنات ایران ، در شهرستان گناباد قرار داشته و ۷۰ کیلومتر طول دارد و عمیق ترین مادر چاه هم بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ متر عمق دارد .

طرز کار قنات

قنات بدون کمک هیچ انرژی و فقط با کمک نیروی جاذبه زمین ، آب را خارج میکند. بنا براین آب قنات کم هزینه تر از آب چاه است و در مقابل ، دائمی هم میباشد .

آیا قنات دارای اشکال و معایبی هم هست ؟

بله . قنات در زمینهای کم شیب و در زمینها ماسه ای قابل استفاده نیست و نمیتوان آب آن را کنترل کرد . آّ قنات در مقابل تغییرات آبهای زیر زمینی دچار تغییر میگردد و بر اثر خشک سالی ، آب قنات هم کم شده  و یا حتی خشک میگردد . علاوه بر این باید قنات را به طور مرتب لایروبی کرد و در برخی موارد لایروبی قنات ارزش اقتصادی کافی را ندارد .

 

درباره mahmoodi

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

*

برو بالا